فارسی | English
مشاوره رایگان: ۷۷۶۹۱۴۱۵-۰۲۱
بازگشت به بالا
 • خانه هوشمند
 • هوشمند سازی ساختمان
 • آی پی مدیا

آی پی مدیا (IP Media)

آی پی مدیا

سیستم آی پی مدیا (IP Media) چیست؟

آی پی مدیا (IP Media) سیستمی را توصیف می کند که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت بر روی یک زیر ساخت شبکه خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می شود که این خدمات می تواند توسط یک اتصال پهنای باند وسیع در اختیار کاربر قرار گیرد. برخی کاربران خدمات آی پی مدیا (IP Media) را به همراه خدمت ویدئویی و یا اینترنتی مانند دسترسی به وب و VOIP دریافت می کنند. در دنیای تجارت ترکیب آی پی مدیا (IP Media) و VOIP و دسترسی با اینترنت را ( ارتباط راه دور) Triple play (اجرای سه گانه) می نامند. آی پی مدیا
شاید تعریف ساده تر از آی پی مدیا (IP Media) تصاویر تلویزیونی باشد که به جای آنکه به فرمت عادی و توسط کابل پخش شوند توسط تکنولوزی شبکه های کامپیوتری دریافت می شوند.
آی پی مدیا (IP Media) هم تصاویر تلویزیونی زنده (چند رسانه ای) و هم تصاویر تلویزیونی ذخیره شده (براساس تقاضای افراد) یا VOD را پخش کنند. برای برگرداندن تصویر و مرور دوباره آن یا به کامپیوتر نیاز داریم و یا یک جعبه تنظیم که به تلویزیون وصل می شود. تصاویر در فرمت های انتقالی MPEG2 یا MPEG4 پخش می شوند و در صورتی که زنده باشند توسط IP Multicast و درصورتی که به صورت ذخیره شده پخش شوند (VOD) توسط IP Unicast منتقل می شوند. در سیستم IP Multicast اطلاعات به طور همزمان به چندین کامپیوتر ارسال می گردند.

سیر تحول سیستم آی پی مدیا (IP Media)

در گذشته به دلیل عرض کم و نفوذ کم باندهای اینترنتی و همچنین هزینه بالای سیم کشی و آماده سازی زیر ساخت برای انتقال محتوا به منازل، پیاده سازی تکنولوژی آی پی مدیا (IP Media) قابل اجرا نبود. در سال های اخیر با افزایش تعداد کاربرانی که از سرویس اینترنت با سرعت بالا استفاده می کنند، تعداد استفاده کنندگان سرویس آی پی مدیا (IP Media) نیز افزایش یافته است. با توجه به امکان استفاده از بستر آی پی مدیا (IP Media) به عنوان یک حامل امن و قابلیت ارائه فیلم های روز با امکان جلوگیری از تکثیر غیر مجاز، این سیستم بتواند جایگزین ایده الی برای حامل های رایج مانند DVD گردد. بسیاری از ارائه کنندگان بزرگ خدمات مخابراتی دنیا آی پی مدیا (IP Media) را به عنوان کشف جدید در کسب درآمد تلقی می کنند.
آی پی مدیا

امکانات و مزایای سیستم (IP media)

 • پخش شبکه¬های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی آنها (Time Shifting Live TV)
 • اینترنت روی تلویزیون، گوشی وکامپیوتر(Internet on TV)
 • فیلم درخواستی (VOD (Video on Demand))
 • موسیقی درخواستی (MOD (Music on Demand))
 • تبلیغات (Video signage)
 • چند زبانه بودن (Multilingual User Interface)
 • شبکه¬ی داخلی هتل (Hotel Internal Channel)
 • نمایش صورتحساب آب ،برق وگاز و شارژ (Bill Display)
 • پیغام خوش¬آمدگویی (Welcome Message)
 • ارتباط با نگهبانی و مدیریت شهرک (Reception Messaging)
 • دوربین های ویلا و شهرک (Camera)
 • فروشگاه اینترنتی (E-shop)
 • تماس بیدارباش (Wake-up Call)
 • بازی های شبکه ای (Game net)
 • سرویس VOIP عبارت است از انتقال صدا بروی بستر شبکه
 • سرویس هایVPN/MPLS

سرویس های قابل ارائه در سیستم آی پی مدیا (IP Media)

در سیستم آی پی مدیا (IP Media) سرویس های مختلفی جهت هتل ها و بیمارستان ها و برج های مسکونی بر روی انواع تلویزیون های موجود قابل ارائه می باشند و نیاز به تلویزیون به برند خاصی نمی باشد. سرویس هایی که بر روی این سیستم قابل ارائه می باشند عبارتند از :

Live TV

در این سرویس امکان پخش کانال های تلویزیونی دیجیتال داخل و خارج از کشور که امروزه عموماً از طریق کابل یا ماهواره به مشترکان می رسد وجود دارد. در این سیستم امکان تعیین کانال های تلویزیونی قابل دسترس برای کاربران قابل تعریف است تا در صورت نیاز ، کاربران امکان دسترسی به برخی کانال ها را نداشته باشند که این قابلیت توسط مسئول سیستم قابل تعریف است. در این سیستم محدودیتی برای تعداد کانال وجود ندارد و درافت کانال های بیشتر توسط اضافه کردن Encoder های مربوطه فراهم می گردد.
آی پی مدیا

Video on Demand (VOD)

این سرویس در واقع یک سیستم برای استفاده شخصی مشترکان است که در آن کاربر قادر به انتخاب فیلم مورد علاقه خود از میان یک سری فیلم های آرشیو موجود در شبکه می باشد. این سرویس می تواند هم یک سرویس درآمدزا باشد. بدین صورت که به ازای تماشای هر فیلم کاربر هزینه ثابتی برای مشاهده آن پرداخت کند و هم بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد.
آی پی مدیا

Music on Demand (MOD)

در این سرویس کاربران قادر به انتخاب موزیک مورد علاقه خود از بین موزیک های موجود در آرشیو سیستم می باشد که این موزیک ها می توانند در قالب های مختلفی از قبیل جاز، پاپ، راک و کلاسیک دسته بندی شده و کاربر بنا به علاقه خود، موزیک مورد نظر را انتخاب و استفاده کند. این سرویس هم می تواند بصورت یک سرویس درآمدزا تعریف گردد. بدین صورت که به ازای استفاده از هر موزیک یک هزینه ثابتی از کاربر دریافت گردد و هم بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد.
آی پی مدیا

Internet

در سیستم آی پی مدیا (IP Media)، کاربران قادر به استفاده از اینترنت بدون نیاز به کامپیوتر و با استفاده از تلویزیون خود می باشند. برای استفاده از اینترنت هم می توان از کیبوردهایی که قابل اتصال به آی پی مدیا (IP Media) Set Top Box را دارند استفاده کرد و هم از کنترل آی پی مدیا (IP Media) Set Top Box به عنوان کیبورد استفاده کرد. همچنین این امکان وجود دارد که برای کاربران موجود در هر واحد قابلیت استفاده از اینترنت بصورت بیسیم (Wireless) فراهم گردد و کاربرران با استفاده از کامپیوتر شخصی (Laptop) از سرویس اینترنت استفاده نمایند.
آی پی مدیا

Camera

در این سیستم امکان استفاده از دوربین در محل های مورد نیاز و ارسال تصاویر آن بر روی تلویزیون کاربران وجود دارد. از این سرویس می توان در راهروی طبقات، لابی هتل ها ، پارکینگ ها و ... به منظور انتقال تصویر استفاده کرد.
آی پی مدیا

Video Panel (آیفون تصویری)

این سیستم شما را قادر به استفاده و کنترل آیفون تصویری بر روی موبایل، تبلت و ..... مینماید و امکان دسترسی از راه دور را فراهم میسازد.

Voice Over IP (VOIP)

با توجه به مهیا بودن بستر IP در ساختار سیستم آی پی مدیا (IP Media) می توان از هرگونه سرویسی که در بستر دیجیتال ارائه می گردد، استفاده کرد. یکی از این سرویس ها VOIP می باشد که توسط آن کاربران سیستم می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. البته استفاده از این سرویس نیازمند استفاده از گوشی های تلفن IP در بستر سیستم آی پی مدیا (IP Media) می باشد و همانند یک سانترال پیشرفته عمل می نماید. قابل ذکر میباشد که این سیستم، تماسهای داخلی(صوتی و تصویری) بین کلیه ی واحد ها را نیز میسر میسازد.
آی پی مدیا

Billing

این سرویس جهت محاسبه هزینه های کاربران شبکه آی پی مدیا (IP Media) می باشد. به عنوان مثال در هتل ها هزینه های مربوط به اقامت، تماشای فیلم، استفاده از موزیک، رستوران و ... برای کاربران مختلف از طربق نرم افزار Billing محاسبه و به صورت online توسط کاربران قابل مشاهده است.
آی پی مدیا

Game

یکی دیگر از قابلیت های این سیستم امکان فراهم کردن بازی برای کاربران می باشد. بدین صورت کاربران قادر به استفاده از بازی های موجود بر روی شبکه در سیستم آی پی مدیا (IP Media) می باشند. کیفیت این باز یها با توجه به قابلیت و کیفیت Set Top Box مورد استفاده شده و در سیستم متفاوت است.
آی پی مدیا

Message

در سیستم آی پی مدیا (IP Media) امکان مهیا کردن ارتباط بین کاربران و مسئول سیستم در reception هتل ها و یا مسئول سیستم در ساختمان ها وجود دارند. این ارتباط ها بصورت پیام کوتاه می باشد. در این قسمت سرویس هایی از قبیل: wake up alarm , room service و .... وجود دارد.
آی پی مدیا

تجهیزات مورد نیاز جهت پشتیبانی سرویس های قابل ارائه در سیستم آی پی مدیا (IP Media)

از آنجایی که سرویس های قابل ارائه در سیستم آی پی مدیا (IP Media) متنوع می باشد، با توجه به سرویس های درخواستی در پروژه های مختلف لیست تجهیزات مورد متفاوت می باشد. اما بطور کلی تجهیزات مورد نیاز عبارتند از : تجهیزات دریافت سیگنال ماهواره، Encoder جهت تبدیل سیگنال به IP ، دوربین های با قابلیت خروجی IP، سرور جهت مدیریت سیستم، تجهیزات ذخیره اطلاعات و فیلم و موزیک، سوئیچ های شبکه ، ست تاپ باکس های آی پی مدیا (IP Media)، تلفن های IP و.... به طور کلی که هر وسیله ای که با قابلیت ارتباط با سیستم های تحت شبکه IP را داشته باشد، می تواند در این سیستم مورد استفاده قرار گیرد.
آی پی مدیا

ساختار سیستم آی پی مدیا (IP Media)

در شکل زیر یک ساختار کلی از سیستم آی پی مدیا (IP Media) ارائه گردیده است. سیستم آی پی مدیا (IP Media) بر خلاف سیستم های متداول، دارای یک بسته کلی آماده نمی باشد و بنا به درخواست پروژه تجهیزات متفاوتی برای برآورده ساختن نیازهای مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.
آی پی مدیا

مزایای سیستم آی پی مدیا (IP Media) نسبت به سیستم های تلویزیونی موجود

با توجه به سیستم های تلویزیونی موجود در ایران، در صورت تمایل به پخش تعداد کانال های تلویزیونی بیشتر (Live TV) بر روی تلویزیون های کاربران در پروژه های بزرگ اعم از هتل ها، برج های مسکونی و ... نیاز به سیستم هایی از قبیل ماهواره مرکزی و یا سیستم CATV (نصب تجهیزات مربوط به (headed جهت دریافت کانال های موردنظر و توزیع آن بین کاربران) می باشد. در سیستم آی پی مدیا (IP Media) توسط یک کابل CAT6 سیگنال های دریافتی از ماهواره بین کاربران پخش می گردد. علاوه بر پخش Live TV در سیستم آی پی مدیا (IP Media) امکان استفاده از سرویس های دیگری از قبلی VOD و MOD و Time Shift TV بر روی همان CAT6 مربوط به Live TV به کاربران ارائه می گردد. قابل ذکر است که سرویس های VOD و MOD جزو سرویس های درآمدزا به حساب می آیند. برای استفاده از اینترنت در پروژه های بزرگ اعم از هتل ها، برج های مسکونی و ... نیاز به ارائه سرویس اینترنت مرکزی در کنار سایر سیستم های موجود می باشد که نیازمند صرف هزینه جهت کابل کشی جداگانه و تجهیزات لازم برای ارائه اینترنت به کاربران است. جهت استفاده از این سرویس اینترنت لازم است که هر کاربر یک کامپیوتر در اختیار داشته باشد که هزینه بر می باشد. اما در سیستم آی پی مدیا (IP Media) بر روی همان کابل CAT6نصب شده برای ارائه سویس اینترنت استفاده می شود (بدون نیاز به کابل کشی جداگانه) و کاربران توسط تلویزیون موجود از اینترنت استفاده می کنند و دیگر نیازی به کامپیوتر نمی باشد. علاوه بر این سرویس اینترنت سیستم آی پی مدیا (IP Media) این قابلیت را دارد که کامپیوترهای شخصی موجود در واحد بتوانند از اینترنت بی سیم استفاده کنند. در سیستم آی پی مدیا (IP Media) این قابلیت وجود دارد که تصاویر دوربین های مدار بسته دیجیتال برروی همان کابل CAT6 موجود برروی تلویزیون قابل نمایش باشد. در صورتیکه استفاده از روش های متداول برای انتقال تصاویر دوربین به روی تلویزیون هزینه های بالاتری را بر عهده خواهد داشت. با استفاده آی پی مدیا (IP Media) بر روی تلویزیون موجود در هر واحد می توان سرویس هایی از جمله فروشگاه اینترنتی، بازی، اطلاعات هتل، صورت حساب های هتل و .... را ارائه کرد که در حالت عادی ارائه این سرویس ها به صورت متمرکز و یکپارچه یا مقدور نمی باشد و یا هزینه زیادی نیاز دارد. بدلیل مهیا بودن بستر IP در این سرویس امکان استفاده از کلیه تجهیزاتی که در بستر IP کار می کنند، میسر می باشد. یکی از این وسایل تلفن های IP می باشد که توسط آن امکان برقراری ارتباط بین واحدها با یکدیگر و یا واحدها با خارج وجود دارد. ارائه این سرویس به صورت عادی و بدون استفاده از سیستم آی پی مدیا (IP Media) نیازمند دارا بودن اینترنت پر سرعت و صرف هزینه های اضافی است. با توجه به موارد ذکر شده در بالا، مشاهده می شود که سیستم آی پی مدیا (IP Media) یکی از جدیدترین سیستم های ارائه شده در دنیا می باشد و به دلیل دارا بودن بستر IP هر سرویس جدیدی که روی این بستر ارائه گردد قابل اضافه شدن به این سیستم را دارا می باشد.


 Developed by BITA کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ساینا مهر روجا گستر است. 2018-2014©